spawanie nierdzewki migomatem mig mag

Spawanie stali nierdzewnych metodą mig mag

Stal nierdzewna należy do stali wysokostopowych o zawartości chromu od 12% do 20%, które odporne na korozję. Do składu stali nierdzewnych jest również wprowadzana stopy niklu, manganu, molibdenu, tytan, co poprawia jej właściwości antykorozyjne. Stal nierdzewna jest szeroko stosowana w medycynie, przemyśle chemicznym i petrochemicznym, inżynierii, energetyce, przemyśle spożywczym.

Obecnie szeroko stosowana metoda półautomatycznego spawania MIG stali nierdzewnej, ze względu na wysoką wydajność procesu, dobre topienie metalu, względnie niski koszt, wymaga mniej kwalifikowanego spawacza w porównaniu do spawania TIG. Aby uzyskać połączenie o wysokiej jakości, konieczne jest staranne przygotowanie powierzchni wyrobu przed spawaniem (oczyszczenie metalu w celu połysku i odtłuszczenie specjalnymi rozpuszczalnikiem lub acetonem), i wybrać właściwy tryb spawania i drut zgodnie z technologią. Zazwyczaj wybór drutu zależy od spawanego materiału i dobiera się tak, aby był jak najbardziej zbliżony do składu chemicznego i właściwości fizycznych metalu spawanego, jeżeli nie ma innych wymagań jakościowych.

migomaty

Spawarki MIG – Marki Paton

Spawanie stali nierdzewnej najlepiej wykonywać za pomocą półautomatu z trybem pulsującym, które zapewnia minimalne rozpryskiwanie się drutu podczas spawania, transfer metalu drobnymi kroplami, pozwala kontrolować nagrzanie  metalu wyrobu i jakość całej spoiny. Do spawania stali nierdzewnej najlepiej stosować spawarki serii profesjonalnej PATON PSI 250 P.

Należy zwrócić uwagę na wybór gazu ochronnego, który chroni jeziorko spawalnicze od środowiska, właściwy wybór gazu ochronnego może zmniejszyć rozpyskiwanie metalu i osiągnąć wysoką jakość spoiny. Przy spawaniu półautomatem stali nierdzewnych stosuje się dwa rodzaje mieszanin: 98% Ar + 2% CO2 – zalecane do przemysłowego spawania stali nierdzewnej, zapewnia dobre rozprowadzenie stopionego metalu; 98% Ar + 2% O2 – stosuje się w celu uzyskania lepszej zwilżalności powierzchni krawędzi metalu spawanego.

Podczas spawania stali nierdzewnej należy również wziąć pod uwagę, że jej przewodność cieplna jest około 1,5-2 razy mniejsza niż przewodność cieplna zwykłych stali węglowych, więc podczas spawania występuje wysoka koncentracja ciepła, co prowadzi do zwiększonego topienia metalu spawanego. Dla tego trzeba zmniejszyć wartość prądu spawalniczego o około 15-20% w porównaniu z prądem spawania stali węglowej o podobnej grubości. Duży współczynnik rozszerzalności liniowej wymaga odstępu między spawanymi częściami, aby uniknąć pęknięć po spawaniu i chłodzeniu. Należy również pamiętać, że stale nierdzewne o wysokiej zawartości chromu, w złym trybie termicznym, są w stanie utracić swoje właściwości antykorozyjne z powodu korozji międzykrystalicznej, która występuje, gdy metal jest podgrzewany powyżej 500 ° C i tworzenia się żelaza i węglika chromu na granicach ziarna . Wykorzystanie tryb pulsującego w półautomacie PATON PSI 250 P, może w znacznym stopniu kontrolować postęp ciepła do metalu spawanego, w ten sposób zmniejszając prawdopodobieństwo korozji międzykrystalicznej.

Możesz tu znaleźć niezbędny drut https://www.hordawire.com/produkt/druty-pelne-mig-mag/ lub skonsultuj się z naszymi specjalistami.